2016 NATIONAL WINNERS

SOLO INSTRUMENT WINNERS

JUNIOR PIANO
Grand Prize: Jet Stephen Chong – NCR
Second Prize: Jannina Eliana Peña – NCR
Third Prize: Denzel Abarquez – NCR
Special Prize for Best Interpretation of Contest Piece (Passacaglia by Jude Edgard Balsamo) – Jet Stephen Chong – NCR

JUNIOR STRINGS
Grand Prize: Mishael Romano (violin) – Region IX
Second Prize: Jeanne Rafaela Marquez (violin) – Region IV-A
Second Prize: Damodar Das Castillo (cello) – NCR
Honorable Mention: Amira Axelle Miel (violin) – Region VII
Honorable Mention: Justin Vincent Louis Talusan (cello) – Region III

SENIOR GUITAR
Grand Prize: Aaron Rafael Aguila III – NCR
Second Prize: Aemilio Cecilio Enginco – Region IV-A
Special Prize for Best Interpretation of Contest Piece (Snapmyusik by Josefino Chino Toledo) – Aaron Rafael Aguila III

SOLO RONDALLA INSTRUMENT B
Grand Prize: Nikki Zen Obmasca – Region IV-A
Second Prize: Glendyl Lepon – Region VII
Third Prize: Micyle Rodriguez – Region VII
Third Prize: John Patrick Ramirez – Region II
Special Prize for Best Interpretation of Contest Piece (Agos ng Panahon by Marie Jocelyn Marfil) – John Patrick Ramirez – Region II


GROUP WINNERS

TRADITIONAL MUSIC ENSEMBLE

Bentangan HS Cultural Ensemble – Region XII
Davao City NHS-SPA – Region XI
DepEd Bulacan Performing Arts Guild – Region III
Dilong NHS Ethnic Ensemble – CAR
Pantuyan NHS Mandaya Cultural Ensemble – Region XI
Upper Labay HS Music Ensemble – Region XII

RONDALLA ENSEMBLE A
Grand Prize: PWU JASMS Rondalla (Noli Rodriguez, conductor) – NCR
Second Prize: Mauban South District Children’s Rondalla (Ro-ann Casimiro, conductor) – Region IV-A
Second Prize: Maco Heights Central Elementary School Rondalla (Ranniel Raga, conductor) – Region XI
Third Prize: Sariaya Children’s Community Rondalla (Herbert Perez, conductor) – Region IV-A
Special Prize for Best Interpretation of Contest Piece (Tunog, Kulay, Galaw, Iba’t iba by Alfredo Buenaventura) – PWU JASMS Rondalla (Noli Rodriguez, conductor) – NCR

YOUTH CHOIR – EQUAL VOICES
Grand Prize: Boscorale (Alvin Paulin, conductor) – NCR
Second Prize: Himig Roseña (Nelson dela Cruz, conductor) – NCR
Third Prize: St. Paul College Pasig High School Chorale (Sheila Fetalvero, conductor) – NCR
Special Prize for Best Interpretation of Contest Piece (Lux Aeterna by Jude Roldan): Boscorale (Alvin Paulin, conductor) – NCR

YOUTH CHOIR – MIXED VOICES
Grand Prize: Ilocos Norte NHS Youth Choir (Egdonna Legaspi, conductor) – Region I
Second Prize: Ligao NHS Voice Chorale (Celger Venzon, conductor) – Region V
Third Prize: Musica Paulinos (Jeffrey Buensuceso, conductor) – NCR
Special Prize for Best Interpretation of Contest Piece (Carpe Somnium by Jude Roldan): Ligao NHS Voice Chorale (Celger Venzon, conductor) – Region V

YOUTH SYMPHONIC BAND
Grand Prize: Cardona 8 (Techie Bong Sta. Ana, conductor) – Region IV-A
Second Prize: Imus Youth Symphonic Band (Rudolph Bautista, conductor) – Region IV-A
Third Prize: Banda Dos Taytay Rizal Inc. (Neptali Villanueva, conductor) – Region IV-A
Honorable Mention: Naga College Foundation Concert Band (Jordan Hernandez, conductor) – Region V
Special Prize for Best Interpretation of Contest Piece (Sa Dakong Silangan by Col. Antonino Buenaventura, National Artist for Music): Naga College Foundation Concert Band (Jordan Hernandez, conductor) – Region V